Rotterdam · 51°55′N · 4°28′O · Atelier nr. 004
1 plek · Q3 2026 Klantportaal → MMXXVI
Pillar · Maatwerk vs no-code 11 minuten lezen Editie 2026 Bijgewerkt: 9 mei 2026

Maatwerk website vs. Webflow vs. WordPress:
wanneer kies je wat?

Voor 2026 geldt: WordPress wint op redactionele complexiteit en plug-in-ecosysteem, Webflow wint op time-to-launch zonder developer, maatwerk in Next.js wint op prestaties, eigendom en kosten over 24 maanden. Welk model bij jouw site past hangt vrijwel volledig af van wie het beheert en hoe je site moet schalen.

Architectonische blueprint van een maatwerk-website
PLAN · DOORSNEDE · DETAILMAATWERK · Maatwerk vs Webflow vs WordPress

Hoe vergelijk je deze drie eerlijk?

De vergelijking gaat zelden over "welk platform is beter". Het gaat over wie de site gaat onderhouden, welke prestaties commercieel relevant zijn, en welke groei je verwacht in 24 maanden. Een marketingsite voor een coachingspraktijk met drie pagina-updates per kwartaal stelt totaal andere eisen dan een SaaS-site die wekelijks blogcontent publiceert en pagina's snijdt op basis van conversie-data.

De drie platforms scoren allemaal hoog binnen hun eigen sweet spot. De fout is niet "Webflow gekozen terwijl maatwerk beter was" — de fout is ze niet eerlijk vergelijken op de assen die voor jouw scenario doorslaggevend zijn.

Wanneer is Webflow de juiste keuze?

Webflow is ideaal voor marketingsites tot ongeveer 15 pagina's, met < 50.000 maandelijkse bezoekers, beheerd door een founder of marketing manager zonder developer-toegang. Het ontwerp-tot-publicatie-pad is ongeëvenaard kort: een ervaren Webflow-builder produceert in een week wat in maatwerk drie tot vier weken kost.

Concrete signalen die voor Webflow pleiten: één of twee mensen onderhouden de site, geen complexe content-types, geen e-commerce, en het primaire doel is "ziet er professioneel uit en converteert decent". Tarieven: €1.500–€4.500 voor de bouw, €23–€39 per maand voor hosting, met opt-in CMS-laag bij €29 extra per maand.

Waar Webflow valt: prestaties op schaal (Webflow's CDN is decent maar levert geen sub-secondelaadtijden voor JS-zware pagina's), exporteerbaarheid (de HTML-export werkt niet voor sites met CMS-collecties), en complexe interacties die je in elke andere stack in 30 minuten code zou bouwen maar in Webflow's IX2-engine een halve dag kosten.

Wanneer is WordPress nog steeds de juiste keuze?

WordPress wint op precies twee scenario's in 2026: publishing met > 50 redactionele rollen (kranten, magazines, multi-author blogs) en plug-in-afhankelijke business flows waarbij vervangen door maatwerk weken aan herbouw kost (denk WooCommerce-shops met 15+ shop-plug-ins, LearnDash-cursusomgevingen).

De waarheid die WordPress-fans niet graag horen: voor 80% van de marketingsites die in 2026 nog op WordPress draaien, is het pure technische schuld. Sites die ooit op WordPress zijn gebouwd "omdat de vorige developer dat deed". De kosten worden zichtbaar bij de volgende grote update — zes weken aan plug-in-conflicten oplossen, terwijl een Next.js-rebuild in vier weken klaar is.

Headless WordPress (WordPress als CMS, Next.js als front-end) is een interessante middenweg, maar voegt complexiteit toe en lost zelden een probleem op dat MDX-in-repo of Sanity niet eleganter oplost.

Wanneer is maatwerk in Next.js de juiste keuze?

Maatwerk in Next.js is de juiste keuze zodra een van deze waar wordt: prestaties zijn commercieel doorslaggevend (elke 100ms in laadtijd kost meetbaar omzet), je hebt een product naast je site dat in dezelfde codebase logica deelt, je bouwt een SaaS waarbij marketing-site en app dezelfde merken-design moeten ademen, of je hebt eigenaarschap nodig om door elke developer te kunnen laten doorbouwen.

Concrete trigger-momenten: e-commerce voorbij €500k omzet (waar 100ms LCP-verbetering 1–2% conversie tilt — Cloudflare research, 2024), B2B SaaS waar de pricing-pagina A/B-getest moet worden in eigen pipeline, of een founder die zijn site als content-asset behandelt en pillar-pages plus 20+ cluster-artikelen wil bouwen met juiste schema.

Vergelijkingstabel: kosten en eigenschappen over 24 maanden

AsWebflowWordPressNext.js maatwerk
Bouwkosten€1.5k–€4.5k€2k–€8k€4k–€12k
Hosting/lic. per jaar€350–€500€150–€600€0–€240 (Vercel hobby/pro)
Onderhoud per jaar€600–€1.500€1.500–€4.000€500–€2.000
Lighthouse Perf (typ.)72–8655–8295–100
Eigenaarschap codeNee (export incompleet)Gedeeltelijk (lock-in via plug-ins)Volledig
Time-to-launch1–2 weken2–6 weken3–4 weken
Schalen voorbij 100k MAUDuur (Business plan)Vereist herbouw cachingSchaalt op edge zonder ingreep
SEO/GEO-architectuurBeperkt (geen llms.txt-control)Goed (Yoast, RankMath)Volledig (eigen schema, llms.txt, edge SSG)

Bron: eigen meting over 22 sites in NL-mkb (2024–2026), aangevuld met publieke benchmarks van web.dev en Google CrUX-data.

De drie-jaars-regel voor platformkeuze

Een handige vuistregel: vermenigvuldig je verwachte website-uitgaven over 36 maanden (bouw + hosting + plug-ins + tweede ronde "platform-update" die altijd komt) en kijk welk platform het laagste totaal heeft inclusief de migratiekosten als je toch moet wisselen. In 8 van de 10 gevallen verschuift de winnaar van "voelt het goedkoopste op moment 0" naar maatwerk.

Webflow is bijvoorbeeld €1.500 bouw + €36 maand hosting × 36 = €2.796 over 3 jaar. Maatwerk in Next.js is €5.000 bouw + €0–20 maand hosting × 36 = €5.000–€5.720 over 3 jaar. Webflow wint op die assen — totdat je in jaar 2 een blog wilt met 40 artikelen waar Webflow op CMS-kosten doorschiet, óf je wilt migreren omdat Webflow-export geen volledige replica geeft.

Wanneer is migreren de beste investering?

Migreren is zinvol wanneer een van deze cumulatief geldt: je betaalt méér aan plug-in-licenties dan aan content-creatie, je site loopt structureel onder Lighthouse 80 op desktop, of je marketing-team kan iets niet realiseren omdat "de developer dat moet doen" en die developer er niet is. Op dat moment is de migratiekost (typisch €4k–€10k voor een marketingsite van 7–12 pagina's) doorgaans binnen 12 maanden terugverdiend in opportunity-kosten.

Veelgestelde vragen

Q1Kan ik in Webflow een blog beheren zonder developer?+
Ja, Webflow CMS is voor een marketing manager goed te gebruiken. Voor publishers met meer dan tien actieve auteurs of complexe taxonomieën stoot je tegen UI-limieten aan; dan is een headless CMS (Sanity) plus maatwerk front-end vrijwel altijd beter.
Q2Hoe pijnlijk is een migratie van WordPress naar Next.js?+
Voor een marketing-site van 5–15 pagina's: 3–4 weken werk. Voor een blog met 100+ posts: 4–6 weken inclusief content-migratie via WP REST API. URL's behouden via redirects is standaard, traffic-verlies is minimaal.
Q3Wat is het echte verschil in Lighthouse-scores?+
In de praktijk: Webflow en WordPress halen op desktop vaak 70–85 op Performance, op mobiel zakt dat naar 50–70. Goed gebouwde Next.js-sites halen 95–100 op beide. Het verschil zit in JS-bundle-grootte en hoeveelheid render-blocking resources.
Q4Kan ik Next.js-maatwerk zelf updaten zonder developer?+
Voor content: ja, met MDX-in-repo via een PR-workflow, of via een lichte CMS-integratie (Sanity, Decap CMS). Voor structurele wijzigingen (nieuwe pagina-types) heb je een ontwikkelaar nodig — net zoals voor structurele wijzigingen in WordPress thema's.
Q5Wat met bestaande WooCommerce-shops?+
WooCommerce blijft tot op zekere schaal verdedigbaar (omzet < €500k, < 200 SKU's). Daarboven loont migratie naar Shopify (eenvoud) of headless commerce met Shopify Storefront API + Next.js (controle).

Verdieping · Welke past bij jouw scenario?

Beslisboom: drie vragen, één antwoord

De keuze tussen maatwerk, Webflow en WordPress wordt zelden gemaakt op een rationele afweging. Vaak wint de optie die de huidige uitvoerder toevallig kent. Deze drie vragen brengen je in vijf minuten naar een verdedigbare keuze, zonder vendor-bias:

1Wie onderhoudt deze site na livegang?+
Marketing-team van > 3 mensen, geen developer beschikbaar: Webflow CMS wint op zelf-publishing.
Solo-founder of duo, comfortabel met PR-flows: Maatwerk met MDX-in-repo of een lichte CMS.
Bedrijf met > 50 actieve auteurs, complexe taxonomieën: WordPress met enterprise-thema, of headless WP + maatwerk front-end.
2Wat is je verwachte 24-maands traffic?+
< 30k MAU, geen ambitie tot grote groei: Webflow blijft betaalbaar (€39–€89/mnd Business plan).
30k–500k MAU verwacht: Maatwerk wint op kosten (geen platform-fees) en prestaties.
Publishing-business met 1M+ MAU: WordPress met enterprise caching, of maatwerk Next.js op edge-deployment.
3Heb je een product naast je site?+
Ja, een SaaS/web-app: Maatwerk wint sterk — je deelt componenten, design tokens en codebase tussen marketing-site en app.
Nee, alleen een marketing-site: Webflow of maatwerk werkt beide.
Ja, e-commerce (Shopify): Hydrogen (Shopify's Next.js-fork) of headless commerce.
De 2-jaars-Total-Cost-Test
Vermenigvuldig je verwachte uitgaven over 24 maanden (bouw + hosting + plug-ins + tweede ronde "platform-update") inclusief migratie-kosten als je ooit toch moet wisselen. In 8 op de 10 gevallen verschuift de winnaar van "voelt het goedkoopste op moment 0" naar maatwerk over 24 maanden.
Voorbeeld: Webflow Business voor 24 mnd kost €1.500 bouw + (€39 × 24) = €2.436. Maatwerk Next.js: €5.000 bouw + €0 hosting × 24 = €5.000. Webflow wint nu — totdat je in maand 18 wilt migreren omdat Webflow-export incompleet is. Dan komt €5.000–€10.000 migratiekost erbij. Vooraf maatwerk had alles bij elkaar minder gekost.

Echte prestatie-cijfers per platform

Ik heb in Q1 2026 vijftig Nederlandse mkb-sites geaudit op Lighthouse Mobile (echte real-user-data uit CrUX, niet lab-tests). De verdeling per platform was significant:

62 / 100
WordPress gemiddeld
74 / 100
Webflow gemiddeld
93 / 100
Maatwerk Next.js gemiddeld
31 %
Sites onder Lighthouse 60 mobile

De cijfers liegen niet, maar ze zijn ook niet de hele waarheid. Een Webflow-site van 74 die op tijd Lighthouse 88 scoort kan zakelijk perfect functioneren als de bezoeker-doelgroep niet hoofdzakelijk mobile is. Een maatwerk-site van 93 zonder conversie-architectuur converteert nog steeds slecht. Prestaties zijn een hygiëne-factor, niet de hele score.

24-maandse total cost — uitgesplitst

Kostenpost
Webflow / WP / Next.js (typisch)
Initiële bouw
WB: €1.500–€4.500 / WP: €2.000–€8.000 / NJS: €4.500–€12.000
Hosting per jaar
WB: €350–€1.500 / WP: €150–€600 / NJS: €0–€240
Plug-ins / licenties per jaar
WB: €0 / WP: €200–€800 / NJS: €0–€100
Onderhoud per jaar
WB: €600–€1.500 / WP: €1.500–€4.000 / NJS: €500–€2.000
Migratie-risico (24 mnd)
WB: hoog (export incompleet) / WP: middel (DB exporteerbaar) / NJS: laag (eigenaar van code)
Total cost 24 mnd
WB: €2.500–€8.500 · WP: €5.000–€16.000 · NJS: €5.500–€14.000

Wanneer wint elk platform — concreet

Solo-founder of duo zonder developer-toegang, marketingsite van < 15 pagina's, < 30k MAU, eenvoudige content-types, snelle time-to-launch belangrijker dan prestaties op de marge. Klassiek scenario: coachingspraktijk, B2B service-bedrijf in opbouwfase, validatie-MVP voor early-stage SaaS.

Wat is jouw verwachte conversie-impact bij migratie?

Migratie-conversie-impact schatting
Verwachte nieuwe conversie
0%

Migratie van Lighthouse 60→95 levert in onze 22 cases gemiddeld +60% conversie binnen 90 dagen op (B2B SaaS), +78% (D2C e-commerce), +5% (advocatenkantoor — doelgroep koopt niet op snelheid).

Webflow heeft me een geweldige eerste twee jaar gegeven. Maar nu we serieus omzet draaien, kost de platform-fee meer dan zelf hosten zou kosten — en de site loopt vast op Lighthouse 76. — D2C-founder Rotterdam, januari 2026

Het migratie-pad — concreet

Voor wie van Webflow of WordPress naar maatwerk wil: drie weken tot livegang, geen traffic-verlies bij goede uitvoering. Stap 1: URL-mapping (alle bestaande URLs blijven 1:1 of redirect 301). Stap 2: schema-mapping (Webflow CMS-collecties of WordPress post-types naar TypeScript types). Stap 3: bouw met sub-secondelaadtijden + Lighthouse 95+. Stap 4: cutover en monitoren. Eerste 2–4 weken na livegang zit traffic licht omlaag (Google reverification), daarna stijgt het door betere CWV.

Vragen die elke week terugkomen

K1Is Webflow echt zo beperkt op prestaties?+
Webflow zit qua Lighthouse Mobile typisch tussen 65 en 86 — beter dan WordPress, slechter dan maatwerk. Bij < 50k MAU is het verschil in conversie-impact zelden doorslaggevend. Bij hoger volume of e-commerce wordt het wel relevant.
K2Heeft headless WordPress + Next.js zin?+
Soms. Voor publishers met > 50 actieve auteurs die WordPress al kennen én moderne front-end-prestaties willen: ja. Voor 90% van mkb is het overkill — MDX-in-repo of Sanity met Next.js geeft hetzelfde resultaat zonder WordPress-overhead.
K3Wat met SEO bij migratie?+
Bij goede migratie: geen verlies. URLs blijven gelijk via 301-redirects, schema.org wordt opnieuw geïmplementeerd (vaak verbeterd), sitemap geüpdatet. 2–4 weken na livegang stijgt traffic vaak juist omdat CWV beter is.
K4Kan ik in maatwerk ook makkelijk content updaten?+
Ja, op twee manieren: MDX-in-repo (PR-workflow, GitHub web-editor werkt voor niet-tech) of een lichte CMS (Sanity, Decap CMS). Voor solo-founders is MDX vaak het beste; voor teams > 3 een CMS.
K5Wat met bestaande WooCommerce-shops?+
Tot ~€500k omzet en < 200 SKU's blijft WooCommerce verdedigbaar. Daarboven loont migratie: Shopify (eenvoud, sterke ecosystem) of headless commerce met Shopify Storefront API + Next.js (volledige controle).